Bičių pikis

Bičių pikis

Jau nuo senų laikų žmonės žinojo, kad bičių pikis gydo žaizdas, malšina skausmą, tinimą, šalina blogą kvapą. Bitininkai pastebėjo, kad avilyje ar drevėje, kur gyvena bičių šeima, yra labai švaru. Paaiškėjo, kad bičių šeimą nuo infekcijų ar pašalinių gyvių saugo pikis.

Bičių pikis (propolis) – biologinė medžiaga, kurią surenka bitės iš medžių pumpurų, jaunų šakelių lapų. Pikyje yra įvairių augalų dervų, kitų aromatinių medžiagų. Jas bitės sumaišo su savo seilėmis, vašku, nektaru ir žiedadulkėmis. Pikiu bitės užklijuoja avilio plyšius, pritvirtina korius.
Anksčiau žmonės pikį naudodavo votims, pūlingoms žaizdoms, karpoms, nuospaudoms, nudegimams gydyti. Bičių pikiu aptepta drobe apvyniodavo skaudamus sąnarius. Mokslininkai nustatė, kad iš tiesų bičių pikis turi antimikrobinių, antivirusinių savybių, mažina uždegimą, skausmą, skatina audinių atsinaujinimą. Pikyje gausu mikroelementų, ypač daug cinko ir mangano, kurie itin svarbūs ląstelių augimo, diferenciacijos procesams. Jame randamas nedidelis beveik visų vitaminų ir 17 aminorūgščių kiekis.
Bičių pikis tinka gydyti slogą, gerklės uždegimą, laringitą, kitas viršutinių kvėpavimo takų ligas. Sloga gydoma aliejiniu bičių pikio tirpalu. Jį reikia lašinti į nosies landas. Tracheitui, laringitui, bronchitui gydyti tinka bičių pikio inhaliacijos su medumi. Gerklės skausmui malšinti – purškalas ar pastilės su bičių pikiu (propoliu).
Pikio preparatai taikomi odontologijoje burnos gleivinės opoms ir parodontozei gydyti. Juo galima malšinti ir danties skausmą (pridėkime prie skaudamo danties šaknies nedidelį pikio gabalėlį ir palaikykime, kol skausmas aprims). Parodontozės profilaktikai galima naudoti dantų pastą su pikiu.
Pikis pasižymi imuninę sistemą aktyvinančiu poveikiu, reguliuoja antikūnų gamybą, dalyvauja kraujodaros procesuose. Bičių pikį patariama vartoti nusilpusiems, turintiems polinkį dažnai sirgti kvėpavimo takų ir kitomis peršalimo ligomis, gripu žmonėms, prieš chirurgines operacijas ar po jų.
Bičių pikis – senėjimo priešas. Viena iš organizmo senėjimo priežasčių yra jame vykstantys oksidacijos procesai. Juos gali sustabdyti antioksidantai. Antioksidacinį bičių pikio poveikį nulemia viena iš jo sudėtyje esančių nesočiųjų riebalų rūgščių – oksideceno rūgštis. Bičių pikio preparatai naudojami aterosklerozės profilaktikai ir hipertenzijai gydyti: juos vartojant mažėja cholesterolio koncentracija kraujyje, kraujo spaudimas.
Pastebėta, kad naudojant pikį išoriškai geriau gyja pūliuojančios žaizdos, mažėja skausmai. Pikis mažina uždegimą, skatina odos regeneraciją ir epitelizaciją. Juo gydomos karpos, nuospaudos: ant nuospaudos ar karpos uždėkite pikio rutulėlį, apriškite ir 3 dienas palaikykite. Tvarstį nuėmus nuospauda nupjaunama.
Taigi bičių pikis yra aktyvi biologinė medžiaga, labai naudinga įvairioms ligoms gydyti. Vis dėlto norisi perspėti, kad kaip vidinio vaisto ar aerozolio bičių pikio negalima ruošti namų sąlygomis, gydantis jo preparatais reikia laikytis nustatytų dozių (ypač vaikams).

Parengė www.medausnamai.lt

Jei  norite publikuoti šį straipsnį, nurodykite www.medausnamai.lt kaip šaltinį.